Kilkanaście lat temu zakupy przez Internet należały do mniejszości. Spora nieufność i raczkujący handel online nie był ani dobrze rozwinięty, ani tym bardziej opatrzony zaufaniem konsumentów. Z biegiem lat sytuacja diametralnie się zmieniła i sklepy stacjonarne zaczęły ustępować miejsca nowoczesności.

Wygoda i pewność

Według wielu badań handel internetowy już dawno zaczął odgrywać ważną rolę w swojej dziedzinie. Polacy zdecydowanie częściej wybierają sklepy internetowe, wskazując na konkretne atuty.

Konsumenci wpierw zauważyli niższe ceny za te same produkty, które oferują sklepy stacjonarne. Chęć zaoszczędzenia pieniędzy była naturalnym kołem napędowym dla sklepów online. Dość szybko tę zaletę połączono z wysoką jakością obsługi, która początkowo pozostawiała wiele do życzenia. W ten sposób uzyskano sporą część wiernych klientów, którzy znaczną część swoich sprawunków przenieśli do Sieci.

Jednym z atutów, na które zwracają uwagę osoby wybierające handel online jest dostępność do towarów przez całą dobę. Rzeczywiście, ten biznes w oczach klientów nigdy nie odpoczywa. Nieliczne sklepy stacjonarne pracują w ten sposób i są to najczęściej apteki i sklepy monopolowe, a to zdecydowanie za mały zakres w morzu potrzeb.

Bezpieczne sklepy stacjonarne

Mając na uwadze powyższe, można by stać się złym magiem i wróżyć, że sklepy stacjonarne będą skazane na zamknięcie. Nic bardziej mylnego. Połączenie sklepów internetowych ze stacjonarnymi w ramach jednej formy już teraz jest normą. To sprytne rozwiązanie pozwala na zaspokojenie wszystkich potrzeb konsumentów, także tych, którzy zdecydowanie wolą tradycyjną formę zakupów, która nadal ma swoje plusy. Możliwość zobaczenia „na żywo” wielu produktów z danej dziedziny, bezpośrednia pomoc sprzedawcy przy wyborze np. agd to doceniane cechy. Poza tym sklepy stacjonarne są idealne dla tych konsumentów, którzy chcą mieć wybrany towar natychmiast, bez oczekiwania na przesyłkę.

Reklama