Przetrzymywanie danych w chmurze staje się coraz popularniejsze i ma szansę niedługo całkowicie wyprzeć fizyczne nośniki informacji. Oferty różnych chmur różnią zarówno ilością dostępnego miejsca, a także ceną.

Wybór chmury

Warto przechowywać pliki w chmurze, również w formie kopii zapasowych informacji zapisanych na fizycznych dyskach. Na rynku znajduje się jednak bardzo wiele firm świadczących takie usługi, m.in. Microsoft OneDrive, Dropbox, Google Drive czy Apple iCloud. Wybór odpowiedniej platformy na pliki w chmurze jest kwestią indywidualną, jednak warto kierować się również jakością wsparcia dla systemu operacyjnego. Wybrać można chmurę prywatną lub publiczną, a także hybrydową. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, jakie są potrzeby i oczekiwania użytkownika.

Miejsce na pliki w chmurze

Największą przestrzeń na pliki w chmurze udostępnia OneDrive firmy Microsoft, zarówno pod względem płatnych pakietów, jak i darmowego miejsca do wykorzystania. Na drugim miejscu plasuje się Google Drive. Platforma wymusza dzielenie udostępnionej powierzchni z kontem poczty gmail, co może wyraźni okroić wolne zasoby. Najmniej miejsca na starcie posiada Dropbox, jednak właściciele firm mogą zainteresować się ofertą nielimitowanej przestrzeni za dwanaście euro miesięcznie. Platforma ta może być bardziej wydajna od Google Drive, jeżeli użytkownik często korzysta z systemu referral linków.

Koszty związane z utrzymaniem chmury

Przeważnie miesięczna cena dysku w chmurze zależy od ilości udostępnianego na nim wolnego miejsca. Zazwyczaj platformy oferują kilka darmowych gigabajtów na starcie, a stała cena za 1TB może się wahać od rodzaju wykupionego pakietu. Najtańszy jest Google Drive, gdzie cena za 1TB to 9,99 USD, a darmowy pakiet wynosi 15GB. W Dropbox oraz iCloud cena za 1TB wynosi 9,99 euro, więc nieco więcej.