Pogodzenie macierzyństwa z pracą bywa nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla kobiet, które przed urodzeniem dziecka były bardzo aktywne zawodowo. Mimo to coraz więcej kobiet decyduje się na szybki powrót do pracy ze względów zarówno finansowych, jak i w obawie przed tym, że stracą swą, dotychczas wypracowaną pozycję w firmie. Dziś podpowiemy, jak zorganizować dzień, aby pogodzić pracę z wychowaniem dziecka.

Praca zdalna

Powrót do pracy warto przechodzić stopniowo. Jeśli mamy taką możliwość, zacznijmy od pracy zdalnej, najpierw kilka godzin tygodniowo, z czasem stopniowo zwiększając ich liczbę.  Okres pracy zdalnej pozwoli nam odpowiednio przygotować zarówno siebie, jak i dziecko, do nowej rzeczywistości.  Mając maluszka pod okiem można oddać się pracy, a w razie potrzeby w każdej chwili powrócić do opieki. Godziny pracy mogą być elastyczne, a więc to od nas, a właściwie od czasu, jakim dysponujemy, będzie zależało, kiedy wykonane zostaną ustalone zadania.

Aby ułatwić sobie pracę i jednocześnie zapewnic naszemu maleństwu odpowiednią opiekę, warto sięgnąć po akcesoria, które pomagają w organizacji obowiązków macierzyńskich. Jeśli potrzebujemy chwilę popracować przy komputerze (odpisac na maile, sprawdzić dokumenty), nasz maluszek może w tym czasie leżeć w kołysce czy łóżeczku. Świetnie sprawdzają się również leżaczki dla niemowląt, w których maleństwo może chwilę poleżeć i odpocząć. Leżaczek ustawmy w zasięgu naszego wzroku, dzięki czemu będziemy mieli go na oku podczas pracy przy komputerze.

 

Praca w biurze

Gdy nasz pracodawca, a zarazem my same uznamy, że jesteśmy gotowe na wyjście do biura, będzie nas czekał kolejny trudny etap wymagający bardzo dobrej organizacji. Zanim to nastąpi, musimy zaplanować opiekę nad dzieckiem w godzinach naszej nieobecności. Idealnie, jeśli ktoś z rodziny będzie mógł się zająć maleństwem w tym czasie. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, należy poszukać niani doświadczonej w opiece nad niemowlętami.  Konieczne jest też dobre rozplanowanie codziennych obowiązków, zarówno tych domowych, jak i zawodowych. Skrupulatne prowadzenie kalendarza i zapisywanie wszystkich zadań, list zakupów czy nawet planowanie posiłków pozwoli zaoszczędzić na co dzień sporo czasu i nerwów.

Ważną zasadą powrotu do pracy po urodzeniu dziecka jest wyraźne rozdzielenie życia zawodowego od rodzinnego. Starajmy się nie myśleć o obowiązkach domowych w pracy i odwrotnie – nigdy nie zabierajmy pracy do domu, w którym powinnyśmy w pełni poświęcić się rodzinie oraz odpoczynkowi.

Choć powrót do pracy może budzić w nas wiele obaw, to przy odpowiednim nastawieniu i organizacji naszego czasu unikniemy stresu i zyskamy pewność siebie zarówno w aspektach zawodowych, jaki prywatnych.

Reklama