Funkcjonowanie nowoczesnego sklepu internetowego (bądź innej strony, wykorzystującej poufne treści), nie może obyć się bez odpowiedniej certyfikacji. Zabezpieczeniu przesyłanych danych służą certyfikaty SSL, które dzielą się na kilka podstawowych rodzajów.

Czym jest certyfikat SSL?

SSL (ang. Secure Socket Layer) to w dużym uproszczeniu protokół, którego zadaniem jest szyfrowanie danych pomiędzy komputerem użytkownika a serwerem obsługującym przeglądaną stronę. Szyfrowanie to odbywa się za pomocą odpowiedniego klucza szyfrującego i ma charakter wieloetapowy. Oznacza to, że zabezpieczenie transmisji nie opiera się wyłącznie na stosowaniu szyfru, ale wykorzystuje dodatkowe metody ochronne.

Certyfikaty klasy DV (Domain Validation)

Są to podstawowe odmiany certyfikatów SSL. Pozwalają one na jedynie na szyfrowanie transmisji danych w certyfikowanej domenie. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku stron, na których dokonuje się małych, bądź średnich transakcji. Certyfikat może też obsługiwać przesył danych zawartych w formularzach.

Certyfikaty klasy OV (Organization Validation)

Certyfikat ten umożliwia bezpieczne transmitowanie danych w obrębie certyfikowanej domeny na znacznie wyższym poziomie jakości i weryfikację jej tożsamości. Certyfikat obsługuje transfer danych w oparciu o urządzenia mobilne a także – ubezpiecza transmisję danych na kwotę nawet 250 000 dolarów. Dodatkowo nazwa firmy będzie widoczna w szczegółach wystawionego certyfikatu SSL.

Certyfikaty klasy EV (Extended Validation)

Ten certyfikat SSL, pozwala na jeszcze skuteczniejszą i dokładniejszą weryfikację tożsamości certyfikowanej domeny. Symbolem jeszcze skuteczniejszej ochrony weryfikacji tożsamości, jest charakterystyczny zielony napis, określający nazwę domeny. Certyfikat wyświetla również dane weryfikowanej witryny, co jeszcze bardziej podkreśla jej wiarygodność. Jest on dostosowany głównie dla dużych sklepów internetowych i banków.

Reklama