Zdaniem wielu ekspertów i znawców, świat motoryzacji już wkrótce może doczekać się prawdziwej rewolucji. Dojdzie do niej za sprawą samochodów autonomicznych, które pojawią się na ulicach miast. Pozwoliłoby one na znaczne ograniczenie śmiertelnych wypadków oraz zmniejszyłoby emisję spalin.

Samochód bez kierowcy Google

Rozmów z najważniejszymi, najpopularniejszymi i największymi w świecie motoryzacji koncernami samochodowymi podjął się internetowy gigant, czyli firma Google. Celem jest utworzenie zespołu dostawców, których praca mogłaby przyspieszyć prace zmierzające do wprowadzania na rynek jak największej ilości pojazdów autonomicznych. Proces ich powstawania jest złożonym i wieloetapowym projektem, nad którym Google pracuje już od wielu lat, podobnie jak wiele koncernów motoryzacyjnych. Już niedługo samochód bez kierowcy może być dość powszechnym widokiem, a perspektywa znaczącej obecności maszyn tego typu na ulicach całego świata możliwa będzie w ciągu kolejnych kilkunastu lub kilkudziesięciu lat.

 

Zalety autonomicznych pojazdów

Technologia związana z pojazdami, które jeżdżą bez udziału kierowcy może wpłynąć pozytywnie na wiele aspektów dotyczących ruchu drogowego. Zwiększy się bezpieczeństwo na drodze, a także wygoda i oszczędność kierowców. Koszt przejechanej odległości samochodem autonomicznym ma być dużo niższy niż w przypadku zwykłego pojazdu.

Zaletą mają być również intuicyjne interfejsy, które w łatwy sposób pozwolą na zamówienie samochodu mającego dojechać z jednego punktu w określone miejsce, dzięki czemu zastąpią taksówki. Samochód bez kierowcy jest wynalazkiem, który ma bardzo realne możliwości stania się standardem. Jednak tradycyjne auta nadal mogą pozostać w produkcji i wciąż przez długi jeszcze czas cieszyć się popularnością wśród kierowców, którzy po prostu lubią prowadzić.