Podobnie jak inne platformy sklepowe, PrestaShop posiada swoje plusy i minusy. Dlatego przed ostatecznym wyborem oprogramowania dla sklepu internetowego, warto dokładnie poznać jego specyfikę.

Zalety PrestaShop

Do podstawowych zalet PrestaShop należy intuicyjny i nieskomplikowany interfejs, którego obsługa jest bardzo prosta. Na dodatek pozwala ona na szeroki zakres modyfikacji sklepu. Ważnym atutem jest wielojęzyczność skryptu oraz obsługa wielu różnych walut, co zwiększa komfort kupujących. PrestaShop pozwala również użytkownikowi na skorzystanie z rozmaitych przydatnych narzędzi, które znacząco ułatwiają zoptymalizowanie gotowego sklepu pod kątem wyszukiwarek. Należy do nich m.in. wbudowany mechanizm do uzupełniania tagów produktów, a także automatycznie generowane pliki .htaccess, robots.txt oraz mapa Google w formacie xml.

Oprócz tego skrypt wyposażony jest w liczne narzędzia marketingowe, do których należą programy lojalnościowe i partnerskie, mechanizm polecający czy bony i kupony rabatowe. Płatne moduły pozwalają natomiast na jeszcze większe rozbudowanie funkcjonalności sklepu, np. za sprawą automatycznego generowania ofert dla klientów w pliku pdf.

Wady PrestaShop

Jedną z największych wad PrestaShop są dość wysokie koszty wdrożenia i stosunkowo drogie moduły dodatkowe. O ile większość modułów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania sklepu jest darmowa i wbudowana na stałe, o tyle mniej standardowe funkcjonalności wymagają dodatkowej rozbudowy. Wykupienie przydatnego modułu na oficjalnej stronie platformy PrestaShop to nierzadko koszt wynoszący nawet kilkadziesiąt euro. System trzeba na dodatek dostosować do własnych potrzeb.

Minusem jest również słaba skalowalność skryptu, którego wydajność może się okazać niewystarczająca dla większych i bardzo dużych przedsiębiorstw z rozbudowaną ofertą atrybutów i produktów. Wiążą się z tym ograniczenia rozwojowe, ponieważ specyfika sklepu uniemożliwia programistom rozwijanie skryptu. Na dodatek wszystkie aktualizacje i poprawki trzeba przeprowadzać ręcznie.