W najbliższej przyszłości rozwiązania BIG DATA będą odgrywały kluczową rolę w wielu gałęziach gospodarki. Już teraz coraz chętniej korzysta z nich między innymi przemysł, stojący przed wyzwaniem ciągłej optymalizacji zasobów i efektywnego zarządzania procesami produkcyjnymi. W jaki sposób sektor produkcyjny może wykorzystywać potencjał drzemiący w gromadzeniu i analizowaniu danych?

BIG DATA w przemyśle

Zgodnie z szacunkami, typowy zakład produkcyjny generuje około 500 milionów próbek danych w czasie jednej godziny. W ciągu roku ich liczba sięga aż 4 bilionów. Szczegółowa i efektywna analiza informacji ma szczególne znaczenie w przypadku średnich i dużych przedsiębiorstw w sektorze przemysłowym, a przede wszystkim w produkcji i handlu.

Skalowalność technologii BIG DATA sprawia, że możliwe jest jej dopasowanie do obszaru działalności, wielkości i świadczonych przez daną firmę usług. Dostępne rozwiązania BIG DATA pozwalają przykładowo na podłączenie oprogramowania analitycznego bezpośrednio do maszyn znajdujących się na linii produkcyjnej i analizowanie danych wysyłanych przez nie w czasie rzeczywistym. Dzięki temu ogromne ilości informacji, kryjące w sobie wiele cennych zależności i wzorców, mogą być wydajnie analizowane, przynosząc firmom znaczne profity.

 

Korzyści dla przedsiębiorstw

Rozwiązania BIG DATA są dla przedsiębiorstw przemysłowych narzędziem służącym do monitorowania procesów produkcyjnych, gromadzenia informacji o ilości i rodzaju zużytych surowców i materiałów oraz wytworzonych za ich pomocą produktów. To z kolei daje możliwość optymalizowania wszystkich procesów produkcyjnych, w tym ilości zużytej przez przedsiębiorstwo energii poprzez efektywniejsze wykorzystanie maszyn. Jednocześnie analiza danych umożliwia firmom wcześniejsze przewidywanie potencjalnych awarii, które mogą prowadzić do kosztownych przestojów związanych z koniecznością wymiany wadliwych partii.

Z kolei dane płynące bezpośrednio od klientów, partnerów biznesowych czy z giełdy mogą służyć regulowaniu stanów magazynowych bądź łańcucha dostaw. Kontrolowany dzięki rozwiązaniom BIG DATA proces produkcji to źródło nie tylko ogromnych oszczędności, ale też zysków wynikających z wdrożenia zoptymalizowanych działań.

Efektem postępu technologicznego w przemyśle jest coraz większa liczba urządzeń o wyższym stopniu zaawansowania. Na przedsiębiorstwach, które chcą zapanować nad wytwarzanymi danymi, wymusza to konieczność wdrożenia rozwiązań BIG DATA, dzięki którym mogą one osiągać przewagę nad konkurencją.

 

Reklama